SC104B-390
Manufacturer
Signal Transformer
VIGOR # :
Description
FIXED IND 39UH 1.8A 151 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SC104B-390 PDF
Type Description
Series:SC104B
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:-
Inductance:39 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):1.8 A
Current - Saturation (Isat):1.2A
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):151mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:2.52 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.429" L x 0.386" W (10.90mm x 9.80mm)
Height - Seated (Max):0.189" (4.80mm)