CIH02T2N8CNC
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
VIGOR # :
Description
FIXED IND 2.8NH 200MA 800 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
CIH02T2N8CNC PDF
Type Description
Series:CIH02T
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Multilayer
Material - Core:-
Inductance:2.8 nH
Tolerance:±0.2nH
Current Rating (Amps):200 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):800mOhm Max
Q @ Freq:2 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant:7GHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:01005 (0402 Metric)
Supplier Device Package:01005 (0402 Metric)
Size / Dimension:0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max):0.009" (0.22mm)