IMS05EB561K
Description
FIXED IND 560UH 90MA 10.5 OHM TH
DataSheet
IMS05EB561K PDF
Type Description
Series:IMS-5
Package:-
Part Status:Obsolete
Type:Molded
Material - Core:Ferrite
Inductance:560 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):90 mA
Current - Saturation (Isat):55mA
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):10.5Ohm Max
Q @ Freq:60 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant:4.7MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:790 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)