ELC-16B222L
Description
FIXED IND 2.2MH 570MA 1.38 OHM
DataSheet
ELC-16B222L PDF
Material - Core:-
Inductance:2.2 mH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):570 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):1.38Ohm
Operating Temperature:-
Inductance Frequency - Test:10 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):0.906" (23.00mm)