SC3316F-221
Manufacturer
Signal Transformer
VIGOR # :
Description
FIXED IND 220UH 800MA 610 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SC3316F-221 PDF
Type Description
Series:SC3316F
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:-
Inductance:220 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):800 mA
Current - Saturation (Isat):800mA
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):610mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.530" L x 0.390" W (13.45mm x 9.90mm)
Height - Seated (Max):0.205" (5.21mm)