CIG21C2R2MNE
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
VIGOR # :
Description
FIXED IND 2.2UH 800MA 250 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
CIG21C2R2MNE PDF
Type Description
Series:CIG21C
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Type:Multilayer
Material - Core:-
Inductance:2.2 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):800 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):250mOhm
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:1 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)