IMS05RU270J
Description
FIXED IND 27UH 260MA 1.19 OHM TH
DataSheet
IMS05RU270J PDF
Type Description
Series:IMS-5
Package:-
Part Status:Obsolete
Type:Molded
Material - Core:Ferrite
Inductance:27 µH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):260 mA
Current - Saturation (Isat):200mA
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):1.19Ohm Max
Q @ Freq:45 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant:38MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:2.5 MHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)