SDR2207-101K
Description
FIXED IND 100UH 2.2A 168MOHM SMD
DataSheet
SDR2207-101K PDF
Type Description
Series:SDR2207
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:100 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):2.2 A
Current - Saturation (Isat):3A
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):168mOhm Max
Q @ Freq:18 @ 2MHz
Frequency - Self Resonant:6.2MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.866" L x 0.591" W (22.00mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max):0.307" (7.80mm)