SCRH6D28-8R6
Manufacturer
Signal Transformer
VIGOR # :
Description
FIXED IND 8.6UH 1.85A 58 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SCRH6D28-8R6 PDF
Type Description
Series:SCRH6D28
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:-
Inductance:8.6 µH
Tolerance:±30%
Current Rating (Amps):1.85 A
Current - Saturation (Isat):1.85A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):58mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:10 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.283" L x 0.283" W (7.20mm x 7.20mm)
Height - Seated (Max):0.118" (3.00mm)