NLC453232T-100K
Manufacturer
TDK Corporation
VIGOR # :
Description
FIXED IND 10UH 550MA 500 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
NLC453232T-100K PDF
Type Description
Series:NLC
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:10 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):550 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):500mOhm Max
Q @ Freq:10 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:22MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:2.52 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1812 (4532 Metric)
Supplier Device Package:1812
Size / Dimension:0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):0.134" (3.40mm)