UP2C-680-R
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
FIXED IND 68UH 1.57A 151.7 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
UP2C-680-R PDF
Type Description
Series:UNI-PAC™ 2C
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:68 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):1.57 A
Current - Saturation (Isat):1.53A
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):151.7mOhm
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.508" L x 0.370" W (12.90mm x 9.40mm)
Height - Seated (Max):0.205" (5.20mm)