0520CDMCDS-6R8MC
Manufacturer
Sumida Corporation
VIGOR # :
Description
FIXED IND 6.8UH 2.4A 85 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
0520CDMCDS-6R8MC PDF
Type Description
Series:0520CDMC/DS
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:-
Inductance:6.8 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):2.4 A
Current - Saturation (Isat):4A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):85mOhm
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.217" L x 0.205" W (5.50mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max):0.079" (2.00mm)