LPV1620-251KL
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 250UH 1.5A 180 MOHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
LPV1620-251KL PDF
Type Description
Series:LPV
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:250 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):1.5 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):180mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Vertical Cylinder
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):0.787" (20.00mm)