
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | FB |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | - |
| Inductance: | 560 µH |
| Tolerance: | ±10% |
| Current Rating (Amps): | 50 mA |
| Current - Saturation (Isat): | - |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 35Ohm Max |
| Q @ Freq: | 30 @ 796kHz |
| Frequency - Self Resonant: | 2.7MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 85°C |
| Inductance Frequency - Test: | 100 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 1812 (4532 Metric) |
| Supplier Device Package: | 1812 |
| Size / Dimension: | 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.134" (3.40mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of ELJ-FB561KF is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 680UH 1.3A 290 MOHM TH
FIXED IND 390UH 105MA 7.4 OHM TH
FIXED IND 47UH 1.1A 350 MOHM SMD
TVS DIODE 5.8V 10.5V DO214AC
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 5MM
FIXED IND 560UH 50MA 35 OHM SMD