
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 18B |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 18 µH |
| Tolerance: | ±20% |
| Current Rating (Amps): | 5.6 A |
| Current - Saturation (Isat): | - |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 22mOhm |
| Q @ Freq: | - |
| Frequency - Self Resonant: | - |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | - |
| Inductance Frequency - Test: | 10 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Vertical Cylinder (Open) |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.787" Dia (20.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.063" (27.00mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of ELC-18B180L is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 2.2UH 1.7A 154MOHM SMD
FIXED IND 39UH 2.6A 130 MOHM SMD
FIXED IND 82UH 2A 160 MOHM SMD
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP
FIXED IND 18UH 5.6A 22 MOHM TH
CONN HEADER SMD R/A 15POS 1.25MM
ERC-55-500 31.2K .1% T-9 EB E3