
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 1641 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Type: | Molded |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 560 µH |
| Tolerance: | ±10% |
| Current Rating (Amps): | 90 mA |
| Current - Saturation (Isat): | 55mA |
| Shielding: | Shielded |
| DC Resistance (DCR): | 10.5Ohm Max |
| Q @ Freq: | 60 @ 790kHz |
| Frequency - Self Resonant: | 4.7MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Inductance Frequency - Test: | 790 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of 1641-564K is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 10NH 540MA 140 MOHM
FIXED IND 4.7UH 2.9A 67 MOHM SMD
FIXED IND 27UH 2.7A 92 MOHM SMD
TERM BLOCK PLUG 11POS 270DEG 5MM
THERMOSTAT 70DEG ACT HI/LO 8SOIC
FIXED IND 560UH 90MA 10.5 OHM TH
FAN AXIAL