ELC-10D2R7E
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
Description
FIXED IND 2.7UH 5.5A 15 MOHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
ELC-10D2R7E PDF
Type Description
Series:10D
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:-
Inductance:2.7 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):5.5 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):15mOhm
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-
Inductance Frequency - Test:10 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Vertical Cylinder
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.512" Dia (13.00mm)
Height - Seated (Max):0.591" (15.00mm)