PM2110-270K
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 27UH 8.2A 14 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
PM2110-270K PDF
Type Description
Series:PM2110
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Toroidal
Material - Core:Iron
Inductance:27 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):8.2 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):14mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:1.201" L x 1.000" W (30.50mm x 25.40mm)
Height - Seated (Max):0.540" (13.72mm)