
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | PCMC |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Obsolete |
| Type: | - |
| Material - Core: | - |
| Inductance: | 1.2 µH |
| Tolerance: | ±20% |
| Current Rating (Amps): | 10 A |
| Current - Saturation (Isat): | 20A |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 12mOhm Max |
| Q @ Freq: | - |
| Frequency - Self Resonant: | - |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | - |
| Inductance Frequency - Test: | 100 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Nonstandard |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.287" L x 0.260" W (7.30mm x 6.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.118" (3.00mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of PCMC063T-1R2MN is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 3.3UH 400MA 280 MOHM
FIXED IND 680NH 240MA 3.5 OHM
FIXED IND 25MH 65MA 82 OHM TH
FIXED IND 1.2UH 10A 12 MOHM SMD
MOSFET N-CH 55V 44A DPAK
FUSE BLOCK 6P
DRAG FRAME