SC1812-1R5
Manufacturer
Signal Transformer
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1.5UH 1.64A 117 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SC1812-1R5 PDF
Type Description
Series:SC1812
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:-
Inductance:1.5 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):1.64 A
Current - Saturation (Isat):1A
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):117mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:1 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.189" L x 0.134" W (4.80mm x 3.40mm)
Height - Seated (Max):0.110" (2.80mm)