PE-1008CM401JTT
Description
FIXED IND 400NH 420MA 750 MOHM
DataSheet
PE-1008CM401JTT PDF
Type Description
Series:1008CM
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:Ceramic
Inductance:400 nH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):420 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):750mOhm Max
Q @ Freq:50 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant:470MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:25 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1008 (2520 Metric)
Supplier Device Package:1008 (2520 Metric)
Size / Dimension:0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max):0.090" (2.29mm)