SC104-121
Manufacturer
Signal Transformer
VIGOR # :
Description
FIXED IND 120UH 1.05A 396 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SC104-121 PDF
Type Description
Series:SC104
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:-
Inductance:120 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):1.05 A
Current - Saturation (Isat):690mA
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):396mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.406" L x 0.366" W (10.30mm x 9.30mm)
Height - Seated (Max):0.169" (4.30mm)