SCR74B-120
Manufacturer
Signal Transformer
VIGOR # :
Description
FIXED IND 12UH 3A 70 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SCR74B-120 PDF
Type Description
Series:SCR74B
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:-
Material - Core:-
Inductance:12 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):3 A
Current - Saturation (Isat):1.57A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):70mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:2.52 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.327" L x 0.295" W (8.30mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max):0.197" (5.00mm)