CW100505-2N2D3
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 2.2NH 960MA 70MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
CW100505-2N2D3 PDF
Type Description
Series:CW100505
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ceramic
Inductance:2.2 nH
Tolerance:±0.3nH
Current Rating (Amps):960 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):70mOhm
Q @ Freq:18 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant:6GHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:250 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package:0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Height - Seated (Max):0.024" (0.60mm)