SL2125-472KR59-PF
Manufacturer
TDK Corporation
VIGOR # :
Description
FIXED IND 4.7MH 590MA 1.71 OHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SL2125-472KR59-PF PDF
Type Description
Series:SL
Package:Tray
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:-
Inductance:4.7 mH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):590 mA
Current - Saturation (Isat):780mA
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):1.71Ohm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Vertical Cylinder (Open)
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.819" Dia (20.80mm)
Height - Seated (Max):1.024" (26.00mm)