
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SCRH62B |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Type: | - |
| Material - Core: | - |
| Inductance: | 5.5 µH |
| Tolerance: | -20%, +40% |
| Current Rating (Amps): | 1.8 A |
| Current - Saturation (Isat): | 1.4A |
| Shielding: | Shielded |
| DC Resistance (DCR): | 96mOhm Max |
| Q @ Freq: | - |
| Frequency - Self Resonant: | - |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 100 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Nonstandard |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.256" L x 0.252" W (6.50mm x 6.40mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.126" (3.20mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of SCRH62B-5R5 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 1.5UH 36A 1.43 MOHM
FIXED IND 6.8UH 1.3A 115MOHM SMD
FIXED IND 4.3NH 230MA 370 MOHM
CONN HEADER VERT 14POS 3MM
FIXED IND 5.5UH 1.8A 96 MOHM SMD
M55342E 25PPM 0705 229 0.1% R WI
CONN HEADER IMPACT 288POS PCB