
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | PTR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Toroidal |
| Material - Core: | - |
| Inductance: | 750 µH |
| Tolerance: | ±15% |
| Current Rating (Amps): | 2.6 A |
| Current - Saturation (Isat): | - |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 350mOhm Max |
| Q @ Freq: | - |
| Frequency - Self Resonant: | - |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | - |
| Inductance Frequency - Test: | 1 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Vertical (Open) |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 1.450" Dia x 0.580" W (36.83mm x 14.73mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 100 |
Current price of PT750R-1400 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 270NH 650MA 230 MOHM
FIXED IND 300NH 985MA 130 MOHM
FIXED IND 79UH 250MA 1.5 OHM TH
DC DC CONVERTER 5V 10W
FIXED IND 750UH 2.6A 350 MOHM TH
CONN PLUG HSG MALE 12POS INLINE
CONN ADAPT TNC JACK TO SMA JACK