
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 1008R |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | - |
| Material - Core: | Phenolic |
| Inductance: | 56 nH |
| Tolerance: | ±5% |
| Current Rating (Amps): | 847 mA |
| Current - Saturation (Isat): | - |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 170mOhm Max |
| Q @ Freq: | 25 @ 50MHz |
| Frequency - Self Resonant: | 1.11GHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 50 MHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 2-SMD, J-Lead |
| Supplier Device Package: | 1008 |
| Size / Dimension: | 0.105" L x 0.095" W (2.66mm x 2.41mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.085" (2.16mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 2000 |
Current price of 1008R-560J is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 330UH 31MA 47 OHM SMD
FIXED IND 8.2MH 51MA 65 OHM TH
FIXED IND 100UH 460MA 780 MOHM
FUSE 250V FA PT RAD 3AB 10A
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
CAP FILM 2000PF 3% 1.25KVDC RAD
FIXED IND 56NH 847MA 170 MOHM