
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 5500R |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | - |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 56 mH |
| Tolerance: | ±5% |
| Current Rating (Amps): | 160 mA |
| Current - Saturation (Isat): | 70mA |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 38Ohm Max |
| Q @ Freq: | - |
| Frequency - Self Resonant: | - |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 130°C |
| Inductance Frequency - Test: | 1 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 2-SMD |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 1.080" L x 0.510" W (27.44mm x 12.96mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.520" (13.21mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 600 |
Current price of 5500R-566J is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 330NH 400MA 760 MOHM
FIXED IND 1.2UH 360MA 740 MOHM
FIXED IND 180UH 57MA 17 OHM TH
FIXED IND 56MH 160MA 38 OHM SMD
FIXED IND 180NH 970MA 120 MOHM