
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | ER1641 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Molded |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 100 µH |
| Tolerance: | ±5% |
| Current Rating (Amps): | 160 mA |
| Current - Saturation (Isat): | - |
| Shielding: | Shielded |
| DC Resistance (DCR): | 3.12Ohm Max |
| Q @ Freq: | 50 @ 2.5MHz |
| Frequency - Self Resonant: | 10MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Inductance Frequency - Test: | 2.5 MHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 2500 |
Current price of ER1641-104JM is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 1MH 55MA 60 OHM SMD
FIXED IND 8.2UH 950MA 171 MOHM
FIXED INDUCTOR 4UH 9.5A
CONN HEADER VERT 23POS 2.54MM
DC DC CONVERTER 5V 10W
FIXED IND 100UH 160MA 3.12 OHM
FIXED IND 1.2MH 150MA 9 OHM TH