
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 2890 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Molded |
| Material - Core: | Phenolic |
| Inductance: | 2.7 µH |
| Tolerance: | ±3% |
| Current Rating (Amps): | 1.4 A |
| Current - Saturation (Isat): | - |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 220mOhm Max |
| Q @ Freq: | 60 @ 7.9MHz |
| Frequency - Self Resonant: | 115MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 7.9 MHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.280" Dia x 0.900" L (7.11mm x 22.86mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 800 |
Current price of 2890-06H is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 27UH 3.6A 40.9 MOHM TH
FIXED IND 27UH 2.82A 53.3 MOHM
FIXED IND 420NH 2.5A SMD
CRYSTAL 32.0000MHZ 8PF SMD
XTAL OSC VCXO 245.7600MHZ HCSL
DC DC CONVERTER +/-15V 2W
FIXED IND 2.7UH 1.4A 220 MOHM TH