
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | DR1050 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 27 µH |
| Tolerance: | ±30% |
| Current Rating (Amps): | 2.82 A |
| Current - Saturation (Isat): | 2.8A |
| Shielding: | Shielded |
| DC Resistance (DCR): | 53.3mOhm Max |
| Q @ Freq: | - |
| Frequency - Self Resonant: | - |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 100 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Nonstandard |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.413" L x 0.406" W (10.50mm x 10.30mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.197" (5.00mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 500 |
Current price of DR1050-270-R is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 420NH 2.5A SMD
FIXED IND 360UH 134MA 12.5 OHM
FIXED IND 33UH 600MA 500 MOHM
THERM NTC 2.7KOHM 4100K 0805
DC DC CONVERTER 12V 1W
CRYSTAL 7.6800MHZ 18PF SMD
FIXED IND 27UH 2.82A 53.3 MOHM