
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 1008R |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | - |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 1.2 µH |
| Tolerance: | ±2% |
| Current Rating (Amps): | 591 mA |
| Current - Saturation (Isat): | - |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 430mOhm Max |
| Q @ Freq: | 30 @ 7.9MHz |
| Frequency - Self Resonant: | 100MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 7.9 MHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 2-SMD, J-Lead |
| Supplier Device Package: | 1008 |
| Size / Dimension: | 0.105" L x 0.095" W (2.66mm x 2.41mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.085" (2.16mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 2000 |
Current price of 1008R-122G is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 560NH 510MA 190 MOHM
FIXED IND 100UH 1.2A 285 MOHM
FIXED IND 4.3UH 13A 4.8 MOHM SMD
XTAL OSC TCXO 38.8800MHZ LVCMOS
AUDIO JACK, 6.35 MM, HORIZONTAL,
FIXED IND 3.9UH 487MA 840 MOHM
FIXED IND 1.2UH 591MA 430 MOHM