
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | P160R |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | - |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 4.7 µH |
| Tolerance: | ±10% |
| Current Rating (Amps): | 715 mA |
| Current - Saturation (Isat): | 707mA |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 240mOhm Max |
| Q @ Freq: | - |
| Frequency - Self Resonant: | - |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 100 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Nonstandard |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.155" L x 0.125" W (3.94mm x 3.18mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.100" (2.54mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 50 |
Current price of P160R-472KS is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 820NH 444MA 240 MOHM
FIXED IND 180NH 1.15A 73 MOHM TH
FIXED IND 180NH 705MA 210 MOHM
FIXED IND 4.7UH 715MA 240 MOHM
CONN PLUG FMALE 12POS CRIMP
COVER HINGED STR 12X12X72"