
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | PTKM-SM |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Toroidal |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 250 µH |
| Tolerance: | ±10% |
| Current Rating (Amps): | 960 mA |
| Current - Saturation (Isat): | 150mA |
| Shielding: | Shielded |
| DC Resistance (DCR): | 360mOhm Max |
| Q @ Freq: | - |
| Frequency - Self Resonant: | 3MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | - |
| Inductance Frequency - Test: | 1 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Nonstandard |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.440" L x 0.440" W (11.18mm x 11.18mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.400" (10.16mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 500 |
Current price of PTKM250-30SM is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND
FIXED INDUCTOR 160NH SMD
FIXED IND 3.9UH 13.5A 5 MOHM TH
RES SMD 464 OHM 0.05% 1/10W 0603
LED XLAMP 5000K WHITE 36V SMD
CAP FILM 3600PF 5% 1.4KVDC RAD
FIXED IND 250UH 960MA 360 MOHM