
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 1008HS |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Obsolete |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 33 µH |
| Tolerance: | ±5% |
| Current Rating (Amps): | 160 mA |
| Current - Saturation (Isat): | - |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 4Ohm |
| Q @ Freq: | 20 @ 2.52MHz |
| Frequency - Self Resonant: | 16MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Inductance Frequency - Test: | 2.52 MHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 1008 (2520 Metric) |
| Supplier Device Package: | 1008 |
| Size / Dimension: | 0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.083" (2.10mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of 1008HS-333EJFS is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 1.8UH 217MA 950 MOHM
FIXED IND 750NH 1.1A 205 MOHM TH
FIXED IND 470NH 1.797A 38 MOHM
CONN HEADER VERT 10POS 2MM
CONN HEADER VERT 33POS 2.54MM
CONN PLUG MALE 32POS GOLD CRIMP
FIXED IND 33UH 160MA 4 OHM SMD