
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | IMC-1008 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 4.7 µH |
| Tolerance: | ±5% |
| Current Rating (Amps): | 175 mA |
| Current - Saturation (Isat): | - |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 4.3Ohm Max |
| Q @ Freq: | 20 @ 7.96MHz |
| Frequency - Self Resonant: | 45MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 7.96 MHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 1008 (2520 Metric) |
| Supplier Device Package: | 1008 (2520 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.075" (1.90mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 2000 | ||
| 4000 | ||
| 6000 | ||
| 10000 | ||
| 50000 |
Current price of IMC1008ER4R7J is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND
FIXED IND 360NH 52A 0.245MOHM SM
FIXED IND 3.9UH 1.2A 190 MOHM TH
XTAL OSC VCXO 153.6000MHZ LVPECL
DC DC CONVERTER 5V 150W
FIXED IND 4.7UH 175MA 4.3 OHM
FUSE GLASS 7.5A 32VAC/VDC 7AG