
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | RCH1216B |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 1.5 mH |
| Tolerance: | ±10% |
| Current Rating (Amps): | 540 mA |
| Current - Saturation (Isat): | 850mA |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 1.52Ohm Max |
| Q @ Freq: | - |
| Frequency - Self Resonant: | - |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 100°C |
| Inductance Frequency - Test: | 1 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Vertical Cylinder, 4 Leads (Open) |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.630" (16.00mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 500 |
Current price of RCH1216BNP-152K is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 2.7UH 8.2A 16 MOHM SMD
FIXED IND 12.5UH 7.5A 13.4 MOHM
FIXED IND 39.5UH 2.7A 90.5 MOHM
CAP CER 0.033UF 10V U2J 1206
CAP CER 390PF 10V C0G/NP0 1808
CAP CER 22PF 63V C0G/NP0 1825
FIXED IND 1.5MH 540MA 1.52 OHM