
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | PTKM |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Toroidal |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 750 µH |
| Tolerance: | ±10% |
| Current Rating (Amps): | 2.1 A |
| Current - Saturation (Isat): | 900mA |
| Shielding: | Shielded |
| DC Resistance (DCR): | 240mOhm Max |
| Q @ Freq: | - |
| Frequency - Self Resonant: | 600kHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | - |
| Inductance Frequency - Test: | 1 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Vertical (Open) |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 1.150" Dia x 0.475" W (29.21mm x 12.06mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 100 |
Current price of PTKM750-59 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 500UH 2.6A 160 MOHM TH
FIXED IND 10MH 1.8A 1.16 OHM TH
FIXED IND 47UH 110MA 4.5 OHM TH
XTAL OSC VCXO 133.516483MHZ
CONN HEADER SMD 30POS 1.27MM
DC DC CONVERTER
FIXED IND 750UH 2.1A 240 MOHM TH