IHB6BV820K
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
Description
FIXED IND 82UH 19.4A 10 MOHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
IHB6BV820K PDF
Type Description
Series:IHB
Package:-
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:-
Inductance:82 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):19.4 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):10mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Vertical Cylinder
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max):1.500" (38.10mm)