
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | P160 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | - |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 1.8 µH |
| Tolerance: | ±2% |
| Current Rating (Amps): | 1.149 A |
| Current - Saturation (Isat): | 1.16A |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 93mOhm Max |
| Q @ Freq: | - |
| Frequency - Self Resonant: | - |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 100 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Nonstandard |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.155" L x 0.125" W (3.94mm x 3.18mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.100" (2.54mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 50 |
Current price of P160-182GS is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 500NH 13A 4.1 MOHM SMD
FIXED IND 6.8UH 6.8A 42.57 MOHM
FIXED IND 22MH 138MA 2.83 OHM TH
ROUND SPACER STEEL 1MM
FIXED IND 1.8UH 1.149A 93 MOHM
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 4SMD
CONN PLUG W/PINS