1008R-271J
Manufacturer
API Delevan
VIGOR # :
Description
FIXED IND 270NH 1A 150 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
1008R-271J PDF
Type Description
Series:1008R
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:Ferrite
Inductance:270 nH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):1 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):150mOhm Max
Q @ Freq:40 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant:375MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:25 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:2-SMD, J-Lead
Supplier Device Package:1008
Size / Dimension:0.105" L x 0.095" W (2.66mm x 2.41mm)
Height - Seated (Max):0.085" (2.16mm)