
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | PTKMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Toroidal |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 10 µH |
| Tolerance: | ±10% |
| Current Rating (Amps): | 14.5 A |
| Current - Saturation (Isat): | 7.6A |
| Shielding: | Shielded |
| DC Resistance (DCR): | 8mOhm Max |
| Q @ Freq: | - |
| Frequency - Self Resonant: | 20MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | - |
| Inductance Frequency - Test: | 1 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Horizontal (Open) |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 1.100" Dia (27.94mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.475" (12.06mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 100 |
Current price of PTKM10R-59H is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 560NH 795MA 200 MOHM
FIXED IND 240UH 853MA 110 MOHM
FIXED IND 14UH 5.5A 28 MOHM SMD
CONN HEADER SMD 50POS 1.27MM
CONN HEADER SMD 10POS 1.27MM
FIXED IND 10UH 14.5A 8 MOHM TH
TNC-DUAL CMP JACK-WEATHERPROOF