HCB1175-181H
Manufacturer
Delta Electronics
VIGOR # :
Description
FIXED IND 180NH 37A 0.47MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
HCB1175-181H PDF
Type Description
Series:HCB1175
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:-
Inductance:180 nH
Tolerance:±15%
Current Rating (Amps):37 A
Current - Saturation (Isat):56A
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):0.47mOhm
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.433" L x 0.283" W (11.00mm x 7.20mm)
Height - Seated (Max):0.283" (7.20mm)