PTHF330-50H
Description
FIXED IND 330UH 1.69A 190 MOHM
DataSheet
PTHF330-50H PDF
Type Description
Series:PTHF
Inductance:330 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):1.69 A
Current - Saturation (Isat):800mA
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):190mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:1MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Horizontal (Open)
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.625" Dia (15.87mm)
Height - Seated (Max):0.300" (7.62mm)