PTHF330R-50
Manufacturer
API Delevan
VIGOR # :
Description
FIXED IND 330UH 1.69A 190 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
PTHF330R-50 PDF
Type Description
Series:PTHFR
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Toroidal
Material - Core:Molybdenum Permalloy(MPP)
Inductance:330 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):1.69 A
Current - Saturation (Isat):800mA
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):190mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:1MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Vertical (Open)
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.625" Dia x 0.300" W (15.87mm x 7.62mm)
Height - Seated (Max):-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
511-36H
511-36H
FIXED IND 4.3UH 305MA 2.4 OHM TH