
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | PTHFR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Toroidal |
| Material - Core: | Molybdenum Permalloy(MPP) |
| Inductance: | 500 µH |
| Tolerance: | ±10% |
| Current Rating (Amps): | 2.6 A |
| Current - Saturation (Isat): | 2.7A |
| Shielding: | Shielded |
| DC Resistance (DCR): | 160mOhm Max |
| Q @ Freq: | - |
| Frequency - Self Resonant: | 800kHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | - |
| Inductance Frequency - Test: | 1 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Horizontal (Open) |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 1.150" Dia (29.21mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.475" (12.06mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 100 |
Current price of PTHF500R-59H is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 6.8UH SMD
FIXED IND 56UH 265MA 3.99 OHM TH
FIXED IND 1.8MH 1.6A 705 MOHM TH
12P,2MM,BRK HDR,DRVT,2.8,0.76AU,
UNITIZED WHEEL EXL 4" 2S FIN
FIXED IND 500UH 2.6A 160 MOHM TH
CONTROLLER FOR Z550