DR1030-2R8-R
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
FIXED IND 2.8UH 5.1A 14.5 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
DR1030-2R8-R PDF
Type Description
Series:DR1030
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:2.8 µH
Tolerance:±30%
Current Rating (Amps):5.1 A
Current - Saturation (Isat):6.08A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):14.5mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.413" L x 0.406" W (10.50mm x 10.30mm)
Height - Seated (Max):0.118" (3.00mm)