PT50R-780HM
Manufacturer
API Delevan
VIGOR # :
Description
FIXED IND 50UH 3.8A 50 MOHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
PT50R-780HM PDF
Type Description
Series:PTR
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Toroidal
Material - Core:-
Inductance:50 µH
Tolerance:±15%
Current Rating (Amps):3.8 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):50mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Horizontal (Open)
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.780" Dia (19.81mm)
Height - Seated (Max):0.360" (9.14mm)