
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | P160 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | - |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 2.7 µH |
| Tolerance: | ±2% |
| Current Rating (Amps): | 1.011 A |
| Current - Saturation (Isat): | 935mA |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 120mOhm Max |
| Q @ Freq: | - |
| Frequency - Self Resonant: | - |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 100 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Nonstandard |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.155" L x 0.125" W (3.94mm x 3.18mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.100" (2.54mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 50 |
Current price of P160-272GS is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 1UH 11.5A 6 MOHM SMD
FIXED IND 1UH 385MA 300 MOHM SMD
FIXED IND 100UH 140MA 9.7 OHM TH
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM
FIXED IND 2.7UH 1.011A 120 MOHM
(14-030.002-1294I.1) IND RND W/Y